całkowita wartość projektu: 3 329 974,27 PLN
w tym współfinansowanie UE do kwoty: 1 859 951,46 PLN
Okres realizacji projektu: od 24.02.2023 r. do 31.12.2023 r.
Poziom gotowości technologicznej:
- początek: TRL V
- koniec: TRL VIII
Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania polimerowo-asfaltowych lepiszczy drogowych nowej generacji. Innowacyjne rozwiązanie materiałowo-technologiczne, z wykorzystaniem materiałów wtórnych z tworzyw sztucznych, będzie stosowane do budowy warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowych o wydłużonym okresie eksploatacji oraz nawierzchni specjalnych (przeładunkowe centra logistyczne, zatoki autobusowe, miejsca postoju pojazdów ciężarowych), zarówno w ramach sieci dróg krajowych, jak i samorządowych.
W ramach realizacji projektu przeprowadzone będą badania przemysłowe oraz następujące po nich prace rozwojowe. Opracowywana technologia zakłada modyfikację drogowego lepiszcza asfaltowego płatkiem z tworzyw sztucznych pochodzącym z rozdrobnienia odpadów opakowaniowych tj. butelek po napojach. Celem technicznym zastosowania polimerów z tworzyw sztucznych będzie poprawa eksploatacyjnych właściwości drogowych lepiszczy i kompozytów asfaltowych.Proponowane
Proponowane w projekcie rozwiązanie i postawiony cel związany z opracowaniem innowacyjnego lepiszcza asfaltowego umożliwi przetworzenie odpadów polimerowych z tworzyw sztucznych w pełnowartościowy dodatek modyfikujący lepiszcza asfaltowe będące materiałem stosowanym na masową skalę w budowie i remontach dróg. Jednocześnie tak zmodyfikowane lepiszcza będą charakteryzować się polepszonymi właściwościami w stosunku do tradycyjnych asfaltów drogowych.
Wdrożenie do wykonawstwa nowego rozwiązania materiałowo-technologicznego przyniesie istotne korzyści społeczne i ekonomiczne jak również będzie znaczącym krokiem w kierunku stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w branży drogowej.